24-18-3-12-17-32-58m_edited.jpg

ART & COOKING TEACHER

 

PRICING

$49 per student per month or $170 per student per semester. This includes all materials with 1- hour instruction per week. This cost is for class group instruction of 6-12 students.
Individual lessons are $40 per student for a one-hour class.

 

Her mission is to help each student create art in a variety of ways that involves many aspects of their life. She feels that discovering each students' own unique style expands their creativity. She provides easy to learn techniques for both cooking and art. Knowledge is an exciting short cut.

 

"LESLIE ECCLES IS A HIGHLY QUALIFIED AND PUBLISHED ART INSTRUCTOR AND RENOWNED GOOD COOK"

"Life is so much easier when you know rules and helpful hints. My background is in fine art, interior design, and in public health. I love the teaching guidelines that help my students achieve what is in their heart and mind."

6-18-3-12-17-14-45m.jpg
 

LIKE TO COOK, LOVE TO SEW, ENJOY GARDENING, OR HAVE MATH, ENGLISH AND SCIENCE INTERESTS?

I am a mathematically minded artist and cook, so my lessons are full of guidelines, measurements and rules that simplify the learning of art and cooking.

25-34-24t.jpg